Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 11:53, 28 June 2016 Tuesday

Caferilerin Camilerle Savaşı: Sünni tarihi yok etme stratejisi mi?

Caferilerin Camilerle Savaşı: Sünni tarihi yok etme stratejisi mi?

Suriye'de Şii mitolojisinde kutsal sayılan türbeleri korumak iddiasıyla savaşan Hizbullah militanları Halid bin Velid camiinin yerle bir ediyor. İslam'ın önemli şahsiyetlerinden Halid bin Velid'in mezarının da tahrip edildiği saldırıları İran ve diğer Şii otoritelerin memnuniyetle karşılaması dikkat çekiyor.


  • Paylaş

Haber Merkezi/ incanews

Suriye'de Şii mitolojisinde kutsal sayılan türbeleri korumak iddiasıyla savaşan Hizbullah militanları pek çok tarihi camiyi imha ediyor. Geçtiğimiz süreçte Halid bin Velid camiini yerle bir eden mezhepçi güçler önceki gün de 1300 yıllık geçmişe sahip olan El Kebir camini yıktı.

Yıkılan El Kebir Camii

 

Cami'nin Virane Halini Gösteren Video

https://amp.twimg.com/v/360cac01-8afc-401d-a096-5396f4c8ebcf

İslam'ın önemli şahsiyetlerinden Halid bin Velid'in mezarının da tahrip edildiği saldırıları İran ve diğer Şii otoritelerin memnuniyetle karşılaması dikkat çekiyor. Sünni camilerinin bilinçli olarak  Alevi- Caferi yapılar tarafından hedef alınması Sünni mirasın izlerinin silinmeye çalışıldığı ve yeni bir Safevi devleti mücadelesi verildiği iddialarını güçlendiriyor. Hedef alınan cami ve mekanların Hz Ömer, Halid bin Velid gibi Şii-Caferilerin düşman olarak gördükleri tarihi kişiliklere ait olması Sünni mirasın silinmek istendiği iddialarına neden oluyor. 

incanews.com uzmanları Suriye'de yaşanan çatışmanın Sünni inancını Suriye, Irak, İran ve Lübnan'dan Afgan-Pakistan hattının Şii yoğunluklu bölgelerine kadar silerek yeni bir Caferi-Safevi devleti kurma niyetiyle ilişkili olduğunu belirtiyorlar ve ABD ve Batı'nın da bu projeye destek verdiğini açıklıyorlar. Bilindiği gibi Hizbullah ile ABD arasında geçtiğimiz günlerde  Sünni direnişçilerle mücadele amacıyla gizli görüşme ve anlaşmalar yapılmıştı.

 

ABD - Hizbullah gizli görüşmeleri

 

Suriye'den gelen görüntüler, İran liderliğindeki Şii eksenin desteklediği Esad güçleri ile muhalifler arasındaki çatışmanın din savaşına dönüştüğünü düşündürüyor. Hizbullah ve İran destekli Esad askerleri camileri ve inancı hedef alıyor. Halep'te bulunan Nur Eş-Şuheda camisinin minaresi dün Esed güçlerinin tankları tarafından vuruldu

 

Caferi Hizbullah ve İran tarafından desteklenen Esed rejiminin daha önce de bir çok camiyi hedef aldığı biliniyor. İşte o görüntülerden bir diğeri.

Suriye'de Şii'lerin çeşitli ayinler ve ritüelller yaptığı türbe ve yatırları savunmak amacıyla ülkeye militan gönderen Hizbullah örgütü ve Esad güçleri ülkede bulunan camileri bir bir yok ediyor.

 

Halid bin Velid'in Hizbullah tarafından tahrip edilen mezarı ve camii

Bu bir din savaşı mı? VİDEO

Şii savaşçılar tarafından yıkılan bir diğer camii

 

Zeynebiyeler güvenli

Şii mitolojide ibadet yer olarak kabul edilen ve camilere alternatif olarak görülen Zeynebiye'lerin büyük koruma önlemleriyle korunduğu Suriye'de Şam'daki Emevi Camii, ve ükedeki Halid bin Velid Camii başta olmak üzere bir çok caminin yerle bir edildiği gözleniyor. 

Sünni camilere saldırı Sünni tarihin Caferi Hizbullah tarafından bilinçli olarak silinmeye çalışıldığı iddialarını güçlendiriyor. 

 

Alevi, Rus, Caferi, İsrail Koalisyonu

Suriye savaşı üzerinden oluşturulan ittifak ise farklı renkleri biraraya getirmesi açısından gayet ilginç. İran, İsrail, Rusya, Çin, ABD, Hizbullah ve Esed'in ülkede İslam devleti kurmak isteye İslami muhalefete karşı aynı çıkarlar etrafında birleştikleri gözleniyor.

Şii-ABD İttifakı Mı?

Bilindiği gibi İran Suriye rejimine milyarlarca dolar değerinde mali ve askeri yardım yapıyor Devrim Muhafızları ise Suriyede sniper timlerini yönetiyor. ABD ve İsrail yönetiminin ise İran ve Hizbullah aleyhinde herhangi bir açıklama ya da eyleme girişmemesi ise Sünni kesimlerde aslında gizli bir ittifak olduğu iddialarına neden oluyor.

 

 

 

 

Hizbullah'ın Suriye halkına karşı cihadı

Suriye'de rejim birlikleri yanında İran Devrim Muhafızlar, Irak Mehdi Ordusu ve Hizbullah'ın da halk tarafından sürdürülen direnişe karşı savaştığı biliniyor. Hizbullah savaşçılarını kahraman ilan ediyor ve marşlar eşliğinde görüntülerini yayınlıyor.

Hizbullah ve Mehdi Ordusu yayın organları tarafından yayınlanan videolarda Suriye'de direnişçilere karşı savaşan Hizbullah savaşçılarının görselleri yer alıyor. Videoda ayrıca Hz Zeynebe ait olan ve Şii'lerin çeşitlşi ritüeller yaptığı temel mekanlarında biri olarak kabul edilen türbenin görsellerine de sık sık yer verilmesi Hizbullah, Devrim Muhafızları ve Sadr'a ait Mehdi Ordusu birliklerinin Şii mitolojisine göre kutsal sayılan bölgeleri korumak için ülkede olduğu izlenimi verildi.

 

Hz. Ömer Camii yerle bir edildi
Suriye'deki çatışmalarda Esad ordusu doğrudan camileri bombalıyor. O camilerden biri; Ömer B. el Hattab camii...

 Esed yine Cami bombaladı

Cami minaresinden müzik
Suriye'de İslami değerlerle alay eden İran ve Hizbullah destekli Esed güçleri ele geçirdikleri camilerin minarelerinden müzik yayınları yapıp halkın direncini kırmaya çalışıyorlar.

 

Caferi Mitolojisinde düşman olarak tanınan simalar hedef alınıyor


Ülkedeki Camii yıkımlarında daha çok Caferi-Şii inancında düşman olarak tanımlanan tarihi kişiliklere ait mekanların hedef alınması bu asıl hedefin ülkeden Sünni tarihi silmek olduğu görüşünü destekler nitelikte. Bunlardan biri de Halid Bin Velid Camii. 

Halid bin Velid Camii Yerle Bir Edildi

 

Suriye'den gelen görüntüler İran ve Hizbullah tarafından desteklenen Esad güçleri ile muhalif halk arasındaki çatışmanın mezhep savaşı mı din savaşı mı olduğu yönünde kafaları karıştırıyor. İşte Esad güçlerinin İslam dini ile alay ettiği görüntüler...

Esad'ın askerleri girdikleri camilerde İslam dini ile alay ederken:

 

İran İHA'ları Hizbullah'ın hizmetinde

Humeyni: 'Aişe köpek ve domuzlardan daha habistir'

Şii dünyasında bir çatlak daha: Habib-Sistani kavgası (1)

"Kayıp İmam Dünya'yı yönetiyor"

Hamaney Haricilerle "tekfircilerin tehlikesini" konuşmuş

Şii liderlerden İslam'a ağır hakaretler

Faysal El Kasım: 'Neden Guantanamo'da hiç Şii yok?'

Maliki "ortak namaz" çağrılarıyla neyi hedefliyor?

'Şii ekseni'nden protestolara destek

Canlı yayında Sünnilere katliam tehdidiİlgili Konular » caferiler |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar