Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:48, 13 August 2016 Saturday

Araştırmacı-Gazeteci Abdulkadir Şen'in Halep Operasyonu Analizi

Araştırmacı-Gazeteci Abdulkadir Şen'in Halep Operasyonu Analizi

Geçtiğimiz günlerde Suriye'deki muhalifler; Rejim,Rusya, İran, Hizbullah ve PYD ittifakının Halep kuşatmasını kırmış rejime büyük bir darbe vurmuştu. Muhalifler operasyonun durmayacağını tüm Halep'i rejimden alana kadar devam edeceği yönünde açıklamalar yapmıştı. Abdulkadir Şen'in bu operasyon hakkındaki analizini ilginize sunuyoruz.


  • Paylaş

İncanews / Haber Masası

İŞTE O ANALİZ

Muhalifler Hama-Sefira hattında rejimin ikmal yolunu kesmek için bir harekat başlattı. Haneser'e de saldırı var. Haneser yolu kesilirse rejim kuşatmaya alınır. Muhtemelen operasyonu IŞİD ile çatışmayan Cundul Aksa grubu yürütecek. Cundul Aksa grubunun tabanından zaman zaman IŞİD'e kayanlar olsa da, grup genel siyasetinde muhaliflerle aynı fikri yapıyı savunuyor. Bu grup şimdiye dek muhaliflerin bölgesinde bulundu ve giderek  IŞİD ile arasına daha fazla mesafe koyarak muhaliflere yakınlaştı. Cundul Aksa yakın gelecekte tutumunu netleştirmek zorunda kalacak. Zira yakın dönemde Suriye'de radikal değişimlerin gerçekleşeceği ortada.

Muhalifler şu sıralar 20 bini aşkın savaşçının katılacağı Büyük Halep Operasyonu için planlama yapıyorlar. Bu operasyon Suriye için bir milat olacaktır.

Rejim, Rusya, İran, Irak, PYD ve Hizbullah; yoğun hava desteğiyle Halep'i bir kaç ayda kuşatıp bir ay kuşatmada tutmuştular. Muhalifler ise karşı operasyon başlatıp kuşatmayı güneyden kırmıştı  .Halep kuşatmasının kırılması; rejim ve müttefiklerinin 6 aylık çabasının boşa gitmesine neden oldu.

Rejim ve müttefikleri tarafında moraller alt üst olmuş durumda. Rus pilotların karadaki Şii milisler ve rejim askerlerine başarısızlıkları yüzünden ettikleri küfürler basına da yansıdı.

Halep'te kuşatmanın yarılması üzerine Alevi milisler IRGC üyelerine, Iraklı milisler de Hizbullah üyelerine ihanet edip savaştan kaçtılar.

Kuşatmayı kırmak için operasyona 7 bin muhalif savaşçı katılmıştı. 127 uçak ve 52 helikopter sürekli muhalifleri durdurmak için bombalamış ama muhalifler operasyonu başarıyla tamamlamıştı.

Büyük Halep Operasyonuna ise 20 bin+ muhalif savaşçı katılacak. Ama katılım sayısı Şam, Kalemun, Der'a, Kuneytra ve Humus ile daha fazla olacaktır. Operasyonun başlamasının ilk aşaması rejimin Halep'te fiili olarak kuşatmaya alınmasıdır. Halep'teki insani yükün de hafiflemesi gerek. Halep bir aydır kuşatma altındaydı. Halka yardım ulaştırılması ve gıda stoklanması süreci devam ediyor. Ardından büyük operasyon başlayacak. Halep'te rejimin kuşatılması rejim milislerinin morallerini alt üst eden bir gelişme olacaktır. Ardından onlarca bölgede irili ufaklı  yeni çatışma cepheleri açılacak. Rusya ve rejim aynı anda 100+ uçak ve 50+ helikopter kullanabiliyor. Muhalifler çok sayıda cephe açarak rejimin hava gücünün etkisini kırmaya çalışacak.

Halep operasyonu Suriye Devrimi'nin başından itibaren muhaliflerin gerçekleştirdiği en yoğun katılımlı ve en kapsamlı askeri harekattı. İkincisi daha büyük olacaktır.

Muhaliflerin kısa vaadede siyasi arenada kaybetmemeleri için iki adım atmaları gerekli.

1- Halep'in tamamen alınması

2- Grupların birleşmesi

Abdulkadir Şen

 

İncanews Özel Haber
  • Paylaş

En Çok Okunanlar