Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:04, 11 August 2016 Thursday

Olimpik sporcuların üzerindeki esrarengiz lekeler Hacamat izleri mi?

Olimpik sporcuların üzerindeki esrarengiz lekeler Hacamat izleri mi?

2016 Rio Olimiyatları'na katılan bazı sporcular vücutlarındaki kırmızı lekelerle görüntülendi. Bu lekeler bazı kesimlere göre esrarengiz ve vazgeçilmez aksesuarlar. Türkiye'de ise bir çok kesime göre bu lekeler hacamat izleri. BBC'nin bir haberi bu lekelerin hacamat izi olduğunu doğrular nitelikte. Haberde hacamat kelimesinin geçmemesi dikkat çekerken BBC bu lekelerin gizemini "İster inanın ister inanmayın, bu lekeler 'bardak çekme' terapisinin izleri." diyerek okuyucularına aktardı.


  • Paylaş

İncanews / Haber Masası

Hacamat Hz. Muhammed (SAV)'in sürekli uyguladığı ve müslümanlara tavsiye ettiği bir tedavi yöntemi. Fakat BBC haberinde bundan da hiç bahsetmemekte. Günümüzde pek bilinmeyen bir uygulama olan hacamat gün geçtikçe daha bilinir hale gelmekte ve yaygınlaşmakta. Sadece müslümanlar arasında değil batı dünyasında da yaygınlaşmakta olan  hacamat sporcusundan sanatçısına bir çok ünlünün tercih ettiği bir tedavi yöntemi. 

BBC'nin söz konusu  haberinde; Sporcular bu tedavinin ağrılarına iyi geldiğini, sürekli antrenmandan ve yarıştan yorulan vücutlarının iyileşmesini hızlandırdığını söylüyor.

Sporcular bu amaçla başka teknikler de kullanıyor. Ancak Amerikalı jimnastikçi Alex Naddour, USA Today gazetesine "şimdiye kadar yaptığı en faydalı harcamanın bardak çektirme tedavisi olduğunu" söyledi. Bu sayede "bayağı bir ağrıdan kurtulduğunu" anlatan Naddour, "Bu yıl boyunca beni zinde tutan sırrım buydu." dedi.

 

Hacamat hakkında hadisler:

Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

İsra ve Mirac’a çıktığım zaman geçtiğim her melek topluluğu bana şöyle dediler;

“Ey Muhammed! Mutlaka hacamatı tavsiye et.”       

(Ahmed,Tirmizi, İbn. Mace ve Hakim)

 

Başka bir hadis de ; Rasulullah (s.a.s) şöyle buyuruyor:

“Kan aldırma yollarının en güzeli hacamattır. (yahut hacamat sizin en iyi tedavi yollarınızdır)”

(Buhâri, Tıb 13; Müslim, Musakat 62, 63; Ebû Dâvûd Nikâh 26, Tıb 3)

 

Hacamat hakkında islami kaynaklarda bir çok hadis ve  bilgi bulunmakta. 

 

İncanews Özel Haber

 
  • Paylaş

En Çok Okunanlar