Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
17:32, 06 August 2016 Saturday

HALEP KUŞATMASI KIRILDI

HALEP KUŞATMASI KIRILDI

Yaklaşık 1 hafta önce başlayan Büyük Halep Operasyonu'nda Ramuse'nin alınmasıyla Halep Kuşatması kırılmış oldu.


  • Paylaş

 

İncanews /Haber Masası

 

Halep’te Rejim, YPG  ve Rusya ittifakı Kastillo yolunu ele geçirerek Halep'i kuşatmaya almıştı. Yaklaşık 25 gündür Halep merkeze ne insani yardım ne de cephane ulaştırılamıyordu. 300 000 den fazla insan açlık, ölüm, işkence gibi çok büyük tehditler ile karşı karşıya kalmıştı. 

Bu durum üzerine Halep'te  bir çok grup (Suriye Devrim Tarihi'nin en büyük ittifakı) ortak bir operasyon başlattılar. Kanlarının son damlasına kadar direnmek üzere yeminler ederek başlattıkları operasyonda -ağır Rus ve Rejmi bombardımanı ile yavaşlatılsa da- ilerleyişi durdurulamayan muhalifler Ramuse'yi de alarak Halep Kuşatması'nı tamamen kırdı. 

Geçtiğimiz günlerde Topçu Okulu'nu yaklaşık 2 saatte muhaliflere kaptıran Esed Rejimi ve Rusya, Topçu Okulu'na saldırılar başlatmış fakat Topçu okulunu geri alamamıştılar. Topçu okulu sadece Halep'in değil tüm Suriye'nin en önemli askeri üslerinden birisi. Bu askeri üssün alınmasıyla Halep Kuşatması'nın kırılmsının önünde kalan son engel Ramuse'ye operasyon başlatan muhalifler bugün 17:00 sularında yaptıkları resmi açıklama ile Ramuse'nin alındığını ve Halep Kuşatması'nın kırıldığını bildirdiler.

Gelen haberler arasında Halep Halkı'nın tekbirlerle sokağa döküldüğü ve minarelerden selalar okunduğu haberleri de var.

Kuşatma kırıldıktan sonra Halep'te son durum haritası

 

İncanews  Özel Haberİlgili Konular » Suriye | halep | kuşatma | ramuse |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar