Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
22:59, 29 July 2016 Friday

Nusret Cephesi Feshedilip Şam'ın Fethi Cephesi  kuruldu. Akademisyen-Yazar Abdulkadir Şen yorumladı

Nusret Cephesi Feshedilip Şam'ın Fethi Cephesi kuruldu. Akademisyen-Yazar Abdulkadir Şen yorumladı

Uzun süredir konuşulan Nusret Cephesi- El Kaide ayrılığı geçtiğimiz günlerde resmileşti. Daha önceleri kamera karşısına yüzünü gizleyerek çıkan Nusret Cephesi Lideri Ebu Muhammed Fatih El Cevlani ilk kez yüzünü gizlemeden kamera karşısına geçerek Nusret Cephesi'nin feshedildiğini ve Şam'ın Fethi Cephesi'nin kurulduğunu ilan etti. Zaten beklenen bu gelişmeyi Akademisyen yazar Abdulkadir Şen yorumladı. Ayrıca El Cevlani'nin okuduğu bildiri türkçe altyazılı olarak ve ABD'nin bu gelişme üzerine ilk tepkisi de haberimizde.


  • Paylaş

İncanews/ Haber Masası

ABDULKADİR ŞEN'İN BU GELİŞME ÜZERİNE YORUMU

"Bilindiği gibi El Kaide Genel Lideri Dr Zevahiri beklenen açıklama ile örgütün Suriye halkının tercihlerini öncelediğini duyurmuştu. Zevahirinin açıklaması Mayıs ayında yayınlanmıştır. O dönemde açıklama ve yaşanacaklarla ilgili şu yorumlarda bulunmuştum.

Bilindiği gibi El Kaide Suriye savaşının başından itibaren asla ülkede kendi ismiyle bir varlığının olduğunu kamuya duyurmama kararı almıştı

El Kaide 2009 yılından itibaren metodolojik kayma yaşayan ve sertleşen IŞİD'i itidal çizgisinde tutmaya çalışmıştı. Ancak IŞİD sertleşti.

IŞİD 2009 yılından itibaren Şii'lerin ABD ile işbirlikleri ve katliamları nedeniyle giderek daha fazla sertleşti ve El Kaide'den koptu.

El Kaide Küresel Emperyal Güçler ve Yeni Dünya düzenini hedef alıp İşgallere direnmeyi Uzak Düşman Stratejisini sürdürdü. IŞİD Yakın Düşmanı hedef aldı. Yani Şiileri.

Suriye sürecinde El Kaide bölgede faaliyet gösterdi ama El Kaide ismini kullanmak yasaklandı. Müslüman halkın tercihleri esas alındı.

Ancak IŞİD Nisan 2013'te Suriye'ye girerek tüm grupları haksızca hedef almaya ve kendisine biat etmeye zorlayıp gayri meşru görmeye başladı.

Nusret Cephesi IŞİD'in popüler ama sloganik söylemlerine karşı El Kaide ile bağını ilan ederek kitlesini korumaya çalıştı ama bu tuzaktı.

IŞİD gibi bir yapıya ancak El Kaide imajını ilan ile karşı konulabilirdi. Bu kitleyi korudu ama Batı'yı da son derece sevindirdi.

O zamana dek 2.5 yıl Suriye halkına hiç bir destek vermeyen Batı bu konuyu bahane olarak kullanmaya başladı.Sanki önceden duyarlılarmış gibi

El Kaide liderliği Nusret Cephesinin kendisine bağlılığı ilanını benimsemedi. Uzun zamandır Suriye'de tüm grupların birleşmelerini istiyor.

Nusret Cephesi kendini feshedecek, El Kaide diğer gruplara saygı duyacak ve Suriye Muhalefeti birleşecekti. Ancak IŞİD faktörü vardı.

Nusra-El Kaide bağının ilanına neden olan IŞİD bu defa Nusra El Kaide'ye ihanet etti diyecekti. Ayrılma teklifi El Kaide'den gelmeliydi.

İşte El Kaide lider Dr Eymen Zevahiri yaptığı bu açıklama ile Nusra'ya benden ayrıl örgütün değil Müslümanların çıkarlarını öncele diyor.

Bu gerçekleşir mi bilinmez. El Kaide Batı'nın Suriye muhalefetini illegalleştirme etme ve terörist olarak gösterme çabasını hedef alıyor.

El Kaide ayrıca kendi çıkarlarını ve grubunu tüm çıkarların üstünde gören IŞİD'i de hedef alıyor. Önemli olan İslâm Dünyası diyor.

El Kaide bu açıklaması ile Suriye'de sanki herşey iyiydi ve Batı halktan yanaydı da Nusra devrimi engelledi diyenlere de mesaj veriyor

Oysa ne Tunus'da ne Mısır'da ne de Libya'da ilan edilmiş bir El Kaide yoktu. Demokratik gösteri yapanlar sokak ortasında yakıldılar.

Batı için örgütler sadece bahane. Mısır'da, O Afrika'da Arakan'da El Kaide yok. Demokrasi ile seçilenler Batı desteği darbelerle katledildi.

El Kaide lideri yeni açıklamasında IŞİD'in ümmete harici görüşlerini ve zalimliğiyle ünlü Haccac'ın politikasını dayattığını açıkladı.

Kısacası yapılan açıklama ABD, IŞİD, ÖSO ve diğer gruplara muhtelif mesajlar taşıyor. Suriye halkına güven, tercihlerine saygı ifade ediyor.

Bugün Yaşanan Gelişme

El Kaide lideri Dr Zevahirinin yardımcısı Ebu'l- Hayr yaptığı açıklamada Nusra'ya El Kaide'den ayrılması için yeşil ışık yaktı. Ebu'l-Hayr konuşmasında önemli olan cemaatler, gruplar değil İslam Dünyasının çıkarlarını öncelemektir dedi.Nusret Cephesinin kısa sürede El Kaide ile örgütsel bağlarını kopardığını ilan etmesi bekleniyor. Bu Suriye için çok önemli bir gelişme. Nusret Cephesi'nin önde gelen kadısı Ebu Süleyman el-Mısri dün attığı tweette haberlerin doğruluğunu ima eden ifadeler kullandı. Mısri "Bizim için kalıcı ve herhangi bir koşulda kesilemez tek bağ İslâm bağıdır" diyerek Nusra'nın El Kaide bağını feshedeceğini ima etti El Kaide lideri Dr Zevahiri daha önce yaptığı açıklamada Nusra'ya "El Kaide'den ayrılabilirsin. Esas olan ümmetin çıkarlarıdır" demişti. Nusret Cephesinin El Kaide'den ayrılması Batı'nın Esed'e desteğini ve Suriye halkına düşmanlığını bence ciddi oranda değiştirmeyecek.ABD ve Batı Suriye'de de Türkiye'de de Mısırda da İslâmi değerlerle, prensiplerle İslâmi irade ve hakimiyet mevhumuyla savaşıyor.Ak Partiyi İncirlik'ten tertiplenen darbe ile düşürmek istediler. Mısır'da bir caniyi açıkça desteklediler. Dertleri İslâm El Kaide değil.Ak Parti demokratik muhafazakar bir parti. Mursi yönetimi de silahlı mücadeleyi reddediyordu. Ama ne oldu? Durmadılar. İşte Batı budur.Ben en azından Batı'nın ikiyüzlülüğünün açığa çıkması açısından bile bu kararın isabetli olacağını düşünüyorum. Ayrıca dengeler değişir Suriye halkının yanında duran ülkeler, kurumlar ve kesimler seslerini daha gür çıkaracaklar. Ayrıca Batı açısından meşruiyet bitecek.Suriye'de El Kaide nedeniyle Batı bize destek vermiyor Esed'i destekliyor diye propaganda yapan kesimler açısından da yolun sonu demek.Örgütler, cemaatler, gruplar, grupçuklar gelip geçicidir. Nusret Cephesinin El Kaide ile bağını kesmesi bence çok iyi bir adım olur.Son olarak Nusra El Kaide'ye bağlılığını ilan ettiğinde El Kaide bu kararı doğru bulmamıştı. Esas olan İslâm dünyasının çıkarlarıdır."

|Akademisyen Yazar Abdulkadir Şen

YAYINLANAN BİLDİRİ

Ebu Muhammed El Cevlani'nin Nusret Cephesi'nin Feshedilip Şam'ın Fethi Cephesi'nin kurulduğunu ilan ettiği bildiri türkçe altyazılı olarak.

.

 

ABD TARAFINDAN İLK AÇIKLAMA

Yaşanan bu önemli gelişme üzerine ABD'nin tutumu bir çok kesimce merak ediliyordu. İlk açıklama Beyaz Saray Sözcü Josh Earnest'ten geldi.  Günlük basın toplantısında bu konuda kendisine yöneltilen sorulara cevap veren Earnest "Nusret Cephesi liderlerinin Batı'da ve Batı'ya karşı muhtemel saldırılar yapma niyetinde oldukları görüşümüz değişmedi. Nusret Cephesi’nin hem ABD’yi hem de Avrupa’yı tehdit edebilecek seviyede dışarıda eylemler yapabilme kapasitesinin arttığına dair giderek büyüyen kaygılarımız devam ediyor." dedi.

 

 İlgili Konular » Suriye | ABD | Nusret Cephesi | Cevlani | şamın fethi cephesi |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar