Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 00:01, 11 July 2016 Monday

CNN'den Ebu Muhammed el Makdisi ile röportaj (2.bölüm)

CNN'den Ebu Muhammed el Makdisi ile röportaj (2.bölüm)

Küresel Cihad Hareketinin önemli ilim adamlarından Şeyh Ebu Muhammed el Makdisi CNN Arapça ile yaptığı röportajın 2. bölümünü incanews okurlarına sunuyoruz.


  • Paylaş

Haber Merkezi/incanews

CNN tarafından gerçekleştirilen bu röportaj; Ebu Muhammed el Makdisi'nin hayatı ve görüşleri, cihadi selefi hareketi, küresel cihad, ve El Kaide hakkında önemli bilgiler içeriyor.

Röportajın 3. bölümü çok yakında Türkçe altyazılı olarak sitemizde yayınlanacaktır. Röportajın 1. bölümü bu linktedir: CNN'den Ebu Muhammed el Makdisi ile röportaj 1.Bölüm

Ebu Muhammed el Makdisi dünya genelinde tanınmış ve onbinlerce takipçisi olan bir din adamıdır. Özellikle cihad sahalarında bulunan kişiler Makdisi'nin fetvalarına ve görüşlerine önem vermektedirler. 

Türkiye'de Ebu Muhammed el Makdisi'nin görüş ve fetvalarını benimseyen binlerce kişi bulunmaktadır. Makdisi'nin Türkiye ile ilgili yaptığı önemli açıklamaları bu linkten okuyabilirsiniz: Ebu Muhammed el Makdisi: "Türkiye halkı, tekfir, IŞİD, akide ve güncel konular" -1. Bölüm-

Ebu Muhammed el Makdisi hakkındaki diğer haberlerimizi okumak için bu linki tıklayın: Ebu Muhammed el Makdisi

CNN: Siz zamanla Zerkavi’nin hocası oldunuz. Zerkavi kendisine nisbetle sizi, manevi bir baba ve manevi bir hoca olarak görüyordu. Bu ikili ilişki nasıl gelişti? Ona neler öğrettiniz?

Ebu Muhammed el Makdisi: Zerka bölgesinde ve civar bölgelerdeki evlerimizde ben özel dersler yapardım. Amman şehrinde de ara sıra yaptığım olmuştur. Zerkavi, bu derslere katılmaya ve sürekli davet ettiğim tevhidin ilk esaslarını öğrenmeye gerçekten hırslıydı. Bütün bunlar benim değil; okuduğum Şeyhulislam İbn Teymiyye, İbn Kayyım, Muhammed bin Abdulvahhab ve necdi davet imamlarının kitaplarının meyvesiydi. Sonra Süveyye hapishanesine alındığımız zaman bu derslerimiz eskisine nazaran daha fazla arttı. Zerkavi, benim yazdıklarımı öğrenmeye ve onları bizzat benden telakki (almaya) etmeye çok hırslıydı.

CNN: Ancak zamanla sizinle ve Zerkavi arasında büyük ihtilaflar patlak verdi. Zerkavi’nin Irak’ta yaptıklarını çok şiddetli bir şekilde tenkit ediyordunuz. Kendisi, şeriati uygulayan hakiki bir selefi olarak görüyordu. Niçin onunla ihtilaf yaşadınız?

Ebu Muhammed el Makdisi: Zerkavi selefi akidesini terk etmedi. Vefat edinceye kadar selefi akidesi üzerine sebat etti. Hiçbir zaman akidesini değiştirmedi. Ancak yaşanan ihtilaflar ve O'na yönelttiğim nasihatler O'nun amelleri ile alakalıydı. Örnek olarak; Zerkavi, şuana kadar Irak’ta aşırılıktan mevcut olan eylemlerden hiçbir zaman soyutlanmadı. Tıpkı şuanda Devle cemaatinin kendi içindeki, muhaliflerini öldürmesi ve daha önce bu seviyeye ulaşmayan bir çok konuda gösterilen aşırılıklar gibi. Zerkavi akidesini değiştirmedi ve muhaliflerini tekfir etmedi. Ancak o haricilerin ve aşırılık taraftarlarının yolunu da inkar etmedi. Benim; O'na yöneltilmiş nasihatler olarak- adlandıracağım, insanların ise abarttığı ve büyük bir ihtilaf varmış gibi hareket ettiği ihtilafımıza gelince. Başlangıçta; bir hocanın kendisine yakın olan talebesine yönelttiği direktifler olarak, tasavvur edebiliriz. Çünkü ben, Zerkavi’ye nasihat etmeyi üzerime vacip olduğunu hissetmiştim. Aynı şekilde hata olarak gördüğüm amellere sessiz kalmamam gerektiğini düşünerek O’na nasihatlerde bulundum. Bu nasihatler aynı zamanda içinde musibet taşıdığını gördüğüm konulara bir tavsiye içermekteydi. Ancak ben, sadece alkışlamayı hoş görmedim. Aksine O'nu yönlendirecek direktifler ve nasihatler vermeyi istediğim için; sadece benim değil herkesin nasihat ettiği, bazı meseleleri dillendirdim. Hatta O’na karşı sempati duyan bir çok kimse; Dr. Eymen ez Zevahiri’nin o dönemlerde Ebu Musab’a verdiği nasihatlere dönüyorlar şuanda. Öyle ki Dr. Eymen ez Zevahiri’nin yaptığı nasihatler benim dile getirdiğim nasihatlerden farksızdı. Bütün bunlara rağmen bazı insanlar, Ebu Musab’a yönelik tavsiyelerimi büyütme çabası içindeler ve bunları şahsi meselelere çevirerek; buğz etme, hasetleşme ve şahsi düşmanlık görüntüsü vermeye çalışmaktalar.

Ebu Musab benim kardeşim ve öğrencilerim içinde bana en yakın olan talebelerimden idi. Ben gerçekten nasihatle onu düzeltmek için çok çaba sarf ettim. Yapmış olduğum nu nasihatler korunmuş bir şekilde hala mevcut. Bu meseledeki belgeleri benim sitemde(Tevhit ve Cihad Minberi) bulabilirsiniz. Benim dile getirdiğim ve kendisine nasihat ettiğim meseleler; sivilleri öldürmelerini ve kameralar önünde kesmelerini inkar etmeleri meseleleriydi. Bu eylemleri yapan kimseler o dönemlerden bugünlere kadar internet üzerinde yayınladıkları bu eylemlere; Ebu Musab’ı delil gösteriyorlar ve bunu ilk yapanın o olduğunu söylüyorlar. Bu insanlar Ebu Musab’ı delil olarak göstermeden önce, benimle onlar arasında bir düşmanlık varmış gibi düşmanlıklarını ortaya çıkarmadan önce, ben O'nu en yakın talebem ve insanların en izzetlisi kabul etmeme rağmen, O'nun yaptığı hataları başından beri reddettim. Aynı şekilde umumi mekanlarda ve Şii ibadet mekanlarında yapılan patlamalar meselesini konuştum. Çünkü bu mekanlarda çocuklar, kadınlar ve halk bulunuyor. Şii ibadet mekanlarında yapılan patlamalar sonucu onlarda bizim camilerimizde patlamalar gerçekleştirerek cevap verecekler. İşte bundan dolayı Ebu Musab’ı, bu akımın en hayırlısına yönlendirmek için çabaladım.İlgili Konular » Ebu Muhammed el Makdisi |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar