Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:36, 29 August 2016 Monday

Kolombiya'da FARC'tan nihai ateşkes

Kolombiya'da FARC'tan nihai ateşkes

FARC lideri örgüt üyelerine bir daha kullanmamak üzere silahları susturma talimatı verdi, ülke yönetimi de operasyonları sonlandırdı


  • Paylaş

Kolombiya'nın en büyük Marksist örgütü FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri), hükümetle varılan anlaşma uyarınca tüm mensuplarına gece yarısından itibaren silahlarını bir daha kullanmamak üzere susturmaları talimatını verdi.

BBC'de yer alan habere göre Timoleon Jimenez ya da Timoçenko olarak da bilinen FARC lideri Rodrigo Londono, tüm mensuplarına çatışmaları durdurma emrini verdi. Gazetecilere konuşan Timoçenko, "Tüm komutanlarımıza ve birliklerimize sesleniyorum. Kolombiya devletine karşı yürüttüğünüz çatışmaları gece yarısından itibaren nihai olarak durduruyoruz" dedi.

TSİ 07.00'da yürürlüğe giren nihai ateşkes, 52 yıldır süren ve batı yarı küre tarihinin en uzun soluklu savaşı olan çatışmaların da sonu anlamına geliyor. FARC ve Kolombiya hükümeti dört yıldır Küba'da barış müzakereleri yürütüyordu.

Nihai barış anlaşmasının ise önümüzdeki birkaç hafta içinde imzalanması bekleniyor.

FARC'tan gelen açıklamadan saatler önceyse Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, orduya FARC'a karşı yürütülen tüm askeri operasyonları durdurma talimatını iletmişti.

Geçen hafta Çarşamba günü taraflar barış anlaşması üzerinde uzlaşıya vardıklarını söylemişlerdi. FARC, anlaşmayı Eylül ayında resmi olarak onaylayacak. 2 Ekim'deyse Kolombiya halkı barış anlaşmasıyla ilgili son sözü söyleyecek.

Anlaşma uyarınca FARC tamamen silahsızlanacak ve siyasi sisteme entegre olacak.

Kolombiya hükümeti, Mart ayında yaptığı bir açıklamayla ülkedeki en büyük ikinci Marksist grup olan Ulusal Kurtuluş Ordusu'yla da (ELN) barış sürecinin başlatıldığını ifade etmişti. Ancak ELN şu ana kadar hükümetin görüşmelerin ön koşulu olarak sunduğu tutukluların serbest bırakılması talebine cevap vermedi.

FARC'IN 52 YILLIK SAVAŞI

1964: Komünist Parti'nin silahlı kanadı olarak kuruldu

2002: 20 bin mensuba ulaşan örgüt, Kolombiya topraklarının 3'te 1'ini kontrol ediyordu

2008: FARC'ın en kötü yılı. Üst üste yenilgiler alındı

2012: Havana'da barış görüşmelerinin başlangıç tarihi

2016: Nihai ateşkesİlgili Konular » FARC | kolombiya barışı |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar