Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
13:04, 01 February 2016 Monday

FARC silahları bırakıp siyasete girecek

FARC silahları bırakıp siyasete girecek

Kolimbiya'da hükümetle barış müzakereleri yürüten Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), barış anlaşmasının imzalanmasıyla beraber silah bırakacaklarını kaydetti.


  • Paylaş

Timoçenko olarak bilinen FARC lideri Londono, hükümetle barış anlaşması imzalandıktan sonra anlaşmanın hayata geçirilmesini sağlamak için 'silahsız siyaset' mesajı verdi. Londono siyasi arenada geçmişte olduğu gibi sağcılar tarafından hedef alınma korkusu da yaşadıklarını anlattı.

Hükümetle Küba'nın arabuluculuğunda barış müzakereleri yürüten Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) lideri Rodrigo Londono, barış anlaşması imzalanır imzalanmaz silah bırakacaklarına inandığını söyleyip siyasete yeşil ışık yaktı.

Daha çok Timoçenko olarak bilinen ve nadiren basına demeç veren Londono, yerel Semana dergisine açıklamalarda bulundu. “Silahsız siyasette olacağız” diyen Londono, “Anlaşmanın yerine getirilmesini güvence altına almak için mümkün olduğunca çok güç toplamanın önemli olacağı siyasi bir senaryoya adım atacağız” ifadelerini kullandı.

'BAŞKANLIK SEÇİMİNDE YER ALABİLİRİZ'

“Silahlarımızı bir kenara bırakıp siyasi mücadeleye başlayacağız” diye konuşan Londono, 2018'deki başkanlık seçiminde de yer alabileceklerini belirtti.

'KOLOMBİYA'YA ŞANS VERELİM'

​Eski Devlet Başkanı Alvaro Uribe gibi barışa şiddetle karşı çıkanlar da olmak üzere Kolombiya toplumunun tüm sektörlerinin anlaşmanın uygulanmasına bağlı kalması gerektiğini vurgulayan Londono, ‘Kolombiya'ya bir şans verelim' çağrısı yaptı.

Öte yandan Londono barış anlaşması imzalanması sonrası sağcı grupların hedefinde kalabileceklerini belirtti. FARC'ın siyasi kanadı olan Vatansever Birlik'in 5 bine yakın üyesinin 1980'lerde askeri yetkililerin de yardımıyla öldürüldüğünü anımsatan Londono, “Bana sürekli şunu soruyorlar: ‘Yoldaş, Vatansever Birlik'e olanların aynısı bize de mi olacak?' Bundan korkuyorlar” ifadesini kullandı.

 İlgili Konular » FARC |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar