Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:36, 14 July 2014 Monday

Trablus'ta çatışma: 9 ölü, 30 yaralı

Trablus'ta çatışma: 9 ölü, 30 yaralı

Uluslararası Trablus Havalimanı yakınlarında orduya bağlı birlikler ile muhalif silahlı gruplar arasında çıkan çatışmalarda 9 kişi öldü, 30 kişi yaralandı


  • Paylaş

Libya'nın başkenti Trablus'ta, ordu birlikleri ile silahlı gruplar arasında yaşanan çatışmalarda ölenlerin sayısının 9'a, yaralananların sayısının da 30'a çıktığı bildirildi.

Uluslararası Trablus Havalimanı yakınlarındaki çatışmalarda, 6 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı. Hükümet Sözcüsü Ahmed el-Emin, hükümet binasında düzenlediği basın toplantısında, 3 kişinin daha öldüğünü, 5 kişinin de yaralandığını belirtti.

Libyalılar'ın kanının dökülmesinden silahlı grupların liderlerini sorumlu tutan Emin, "derhal çatışmalara son vermelerini" istedi.

Emin, "hayati nokta" olarak nitelendirdiği havaalanı çevresinde, silahlı çatışma yaşanmasının önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek, taraflar arasındaki anlaşmazlıkların çözümü için sivil toplum kuruluşları ve aşiret liderlerine aracılık yapmaları çağrısında bulundu.

Emin, hükümet olarak sivil halkın çatışmalardan etkilenmemesi için ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini kaydetti.

İÇİŞLERİ BAKANIĞI DA DEVREDE

Libya İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada da ramazan ayında akan kanın durdurulması istendi.

Vatandaşların çatışma bölgelerinden uzak durması gerektiği belirtilen açıklamada, "Libya'nın önemli bir kalesinde patlak veren bu tür sıkıntılar, tüm dünyaya, gerek ülke içinde gerekse dışında Libya halkının zarar göreceği olumsuz mesajlar aktarmaktadır" denildi.

Uluslararası Trablus Havalimanı yakınlarında, orduya bağlı Libya Kalkanı Birlikleri ile El-Ka'Ka ve Es-Sevaik silahlı grupları arasında çıkan çatışmalarda 6 kişi ölmüş, 25 kişi de yaralanmıştı. 

BM LİBYA'DAKİ ÇALIŞANLARI TAHLİYE ETTİ

Dün başlayan çatışmaların ardından Birleşmiş Milletler Libya'daki çalışanlarının büyük bölümünü ülkeden tahliye etti.İlgili Konular » trablus | çatışma |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar