Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 12:18, 23 May 2014 Friday

Ensar'uş Şeria direnişçileri Bingazi ve Trablus'a  girdi

Ensar'uş Şeria direnişçileri Bingazi ve Trablus'a girdi

Ensar'uş Şeria yüzlerce direnişçisini, Müslümanları korumak için Bingazi ve Trablus'a gönderdi.


  • Paylaş

incanews / Haber Merkezi

Libya'nın başkenti Trablus ve en büyük ikinci şehri Bingazi'de şiddetli çatışmalar devam ediyor. Emekli tuğgeneral Halife Haftar, geçen cuma günü Bingazi’deki devrimci birliklere “tekfircilik ve aşırılık” suçlamasında bulunarak, bu gruplara karşı “onur savaşı” başlattığını duyurmuştu. 

Libya'da faaliyet gösteren El Kaide bağlantılı Ensar'uş Şeria, Bingazi ve Trablus'daki Müslümanları korumak için yüzlerce direnişçisini bu şehirlere gönderdi. Yerel basın, Ensar'uş Şeria direnişçilerinin şehir merkezindeki bazı noktalara konuşlandığını aktardı.

Amerika tarafından terör listesine alınan Ensar'uş Şeria, Halife Haftar karşıtı tarafta yer alıyor. Ensar'uş Şeria geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, her zaman Amerika ve onun Arap müttefiklerine karşı savaşacaklarını söylemişti.

Libya Hükümeti, Bingazi'deki tüm silahlı gruplara şehri terketmelerini söyledi.

Geçici hükümetin gitmesini isteyen gruplar arasında bir ittifak yapıldığı öne sürüldü. Tebruk’taki hava, kara ve deniz güçleri, Hava Savunma Kuvvetleri Komutanı Yarbay Cuma el-Abani, Özel Kuvvetler Komutanı Albay Venis Buhamade, Ömer el-Muhtar Taburu, Tebruk Ulusal Güvenlik Müdürlüğü, eski Başbakan Ali Zeydan ile Bingazi Emniyet Müdürlüğünde görevli polisler de Haftar liderliğindeki gruplara katıldığını açıklamıştı.

Libya Sağlık Bakanlığı, cuma gününden bu yana Bingazi’de emekli general Halife Haftar’a bağlı birlikler ile orduya bağlı Ra’fallah es-Sehati Tabur’u arasında çıkan çatışmalarda, 75 kişinin öldüğünü, 141 kişinin yaralandığını açıklamıştı.İlgili Konular » libya | bingazi | trablus | Ensar'uş Şeria | Halife Haftar |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar