Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
21:47, 21 December 2016 Wednesday

Sol Medyadan Büyükelçi Karlov Yalanı: Nusret Cephesi Üstlenme İddialarını Yalanladı

Sol Medyadan Büyükelçi Karlov Yalanı: Nusret Cephesi Üstlenme İddialarını Yalanladı

Yalan ve mezhepçi haberleri ile bilinen BirGün, SolHaber, Diken, T24 gibi haber siteleri yeni bir çarpıtma ve yalan habere daha imza attılar.


  • Paylaş

Söz konusu yayın organları Büyükelçi Karlov suikastini Şam'ın Fethi Cephesi'nin ( eski adıyla Nusret Cephesi) üstlendiğini sahte bir belge ile iddia eden Lübnan ve  İran merkezli  haberi kasıtlı olarak sosyal medya üzerinden yayarak olayı ŞFC'ye yıkmak istediler. Koray Çalışkan, Yılmaz Özdil gibi hükümete karşı olduklarından dolayı yalan haberleri yaymaktan hiç çekinmeyen yazarlar ve gazeteciler de bu düzmece haberi de yaymaktan çekinmediler.

Nusret Cephesi açıklama yapıp söz konusu üstlenme belgesinin yalan olduğunu suikast ile hiç bir alakalarının olmadığını açıklamasına rağmen, söz konusu yalan haberin yayılmasında büyük çaba sarfeden ve yalan haberleriyle bilinen bu kesim Nusret Cephesi'nin yaptığı açıklamayı adeta görmezden geldi.

 

Kurgu olduğu anlaşılan belgede şu ifadeler yer aldı:

"Bozkurtlar Hareketi'nin ve Hizb-ul Islami el Turkistani grubunun katılımı ile Suriye halkının zaferi için Ankara'daki Rus Büyükelçisi Andrey Karlov’un idamını Fetih Ordusu aslanlarından bir aslan Mert Altıntaş üstlenmiştir." 

Açıklama 'amatörce' kurgulanmış 

Sahte açıklamadaki bir 'amatörlük' ise sosyal medya kullancıları tarafından alay konusu oldu. Açıklamada isimlerin karıştırılarak üstlenmenin Şam'ın Fethi Cephesi adına değil
Fetih Ordusu adına yapıldığı görüldü. Oysa ki Fetih Ordusu ve Şam'ın Fethi Cephesi adları farklı kurumsal yapıları temsil ediyordu. 

"Halkın doğal bir tepkisi"

Mepa News'in haberine göre, Şam'ın Fethi Cephesi resmi sözcüsü Hüsam El Şafii, Twitter'dan yaptığı açıklamada söz konusu üstlenme açıklamasını reddetti ancak suikastı "Rusya'nın katliamlarına karşı bölge halkının doğal tepkisi" olarak niteledi. Sözcü, "Müslümanlar bölgede katliam yapan Ruslara karşı kendilerini savunacaklardır. Kanlarımız değersiz değildir." ifadesini kullandı.

Hüsam El Şafi'nin açıklaması:

 

"Sahte açıklamanın servis edilmesi anlamlı"

Söz konusu sahte beyanın Rus yayın organı Sputnik'te yer alması ise anlamlı bulunarak, Rusya'nın son hamlesinin ne olacağına dair ipuçları verdiği yorumunda bulunuldu. Gelişmeleri yakından takip eden kaynaklar, Rusya'nın saldırıdan Suriyeli muhalifleri sorumlu tuttuğunu belirtiyor. Ancak bu konuda net bir delile sahip olmayan Moskova, var olan şüpheleri arttırarak uluslararası kamuoyunda Suriye muhalefetinin yanında bir duruş sergileyen Türkiye'yi zor durumda bırakmak istiyor. Bunla paralel olarak hükümet karşıtı sol yayın organlarının da söz konusu sahte açıklamayı 'son dakika' olarak okuyucularıyla paylaştığı görüldü. 

Karlov, Ankara'da bir sergi açılışında çevik kuvvet polisi Mevlüt Mert Altıntaş tarafından öldürülmüştü. Karlov'un naaşı, devlet töreniyle Rusya'ya gönderilmişti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, suikastı "terör saldırısı" olarak nitelendirmiş, "Soruşturma tamamlanıncaya kadar saldırının arkasındakilerle ilgili çıkarım yapılmamalı" demişti. 

 
  • Paylaş

En Çok Okunanlar