Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:28, 19 August 2016 Friday

CIA destekli Hafter, Libya'da Batı'nın başağrısı

CIA destekli Hafter, Libya'da Batı'nın başağrısı

Libya'da IŞİD için mücadele sözü veren Hafter, verdiği sözleri yerine getiremeyince, Batı'nın başını ağrıtmaya başladı


  • Paylaş

Libya'daki Amerika İstihbarat Teşkilatı (CIA) destekli general Halife Hafter batı için başağrısı olmaya başladı.

Washington merkezli düşünce kuruluşundan Amerikalı siyasi analist Barak Barfi, "Hafter'ın İslamcıları yenmek için verdiği sözleri yerine getirecek savaş gücü yok, ama o bir set vazifesi olarak hareket edebilir" yorumu yaptı.

ABD'li Diplomat David Mac ise dün Mısır'dan Libya'lı emekli darbeci General Hafter'e desteğini bitirmesini istedi.

Buna rağmen Hafter, kendisini Libya'yı kurtarabilecek tek adam olarak göstermeye devam ediyor. Eski bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Hafter demokrasi ile ilgilenmiyor." açıklaması yaptı.

Albay Ahmed Mesmari, Hafter'in, binlerce askeri feda ettiğini ancak çok az bir direnişçi grubu zayıflatmayı başardığını söyleyerek, "Hafter'in yönetişim yetmezliği, girişimlerinin başarısızlığı ve uygulanabilir çözümler konusunda başarısızlıkları var" dedi.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı'nda Libya konusunda uzman olan Frederic Wehrey "Bölgesel destek önemli bir faktördür. O siyasi denge konusunda düzensiz bir askeri performans gösterdi." yorumu yaptı.

Fransa'nın, darbeci general olarak bilinen Halife Hafter liderliğinde Libya'nın doğusunda toplanan Temsilciler Meclisi'ne destek bağlamında müdahaleler yaptığı biliniyor.

Libya'daki Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), ülkenin doğusundaki Zuveytina petrol tesisleri yakınlarında General Halife Hafter komutasındaki Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'ne (TM) bağlı ordu güçleri ile tesis muhafızları arasında bir çatışma çıkabileceği konusunda endişeli olduklarını duyurmuştu.

 İlgili Konular » libya | IŞİD | Hafter | cia destekli |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar