Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
05:55, 12 June 2015 Friday

Almanya ve Avusturya'ya siber saldırı

Almanya ve Avusturya'ya siber saldırı

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı Başkanı Maassen: "Siber saldırının arkasında yabancı bir istihbarat örgütünün olmasından endişe ediyoruz" dedi.


  • Paylaş

Almanya'nın iç istihbaratından sorumlu Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) Başkanı Hans-Georg Maassen, Federal Meclis'e yapılan siber saldırının arkasında başka bir ülkenin olabileceğini bildirdi.

BfV tarafından siber saldırısı yapıldığı yönünde Federal Meclis'in uyarıldığını belirten Maassen, siber saldırının arkasında yabancı bir istihbarat örgütünün bulunmasından endişe ettiğini vurgulayadı. Maassen, saldırının aydınlatılmasına BfV'nın dahil olmadığını söyledi.

Saldırıyı Rus hackerlerin yaptığı yönündeki iddialara ilişkin Maassen, "Benim servisim sürekli bir şekilde Rus servislerinden yapılan siber saldırıların yüksek nitelikli olduğuna ve bundan da büyük endişe taşıdığına dikkati çekmişti" değerlendirmesinde bulundu.

Alman Haber Ajansının (DPA) haberinde, saldırının Rus kaynaklı olduğu yönünde güçlü ipuçları bulunduğu ancak bu bilginin kesin olmadığı ifade edildi.

Öte yandan Avusturya İçişleri Bakanlığı'na bağlı Anayasayı Koruma ve Terörle Mücadele Federal Ofisi, iddialarla ilgili inceleme kararı alarak harekete geçti. İnceleme kapsamında nükleer müzakerelerin yürütüldüğü Palais Coburg Otel'in bilgi sistemleri gözden geçirilecek.

İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki müzakerelerin yürütüldüğü otellerin internet siteleri üzerinden virüs kullanılarak casusluk yapıldığı iddia ediliyor.

İran'ın Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA) Temsilcisi Büyükelçi Rıza Necefi, gazetecilere yaptığı açıklamada, İsrail'i ima ederek, "Biliyorsunuz nükleer müzakerelerde düşmanlarımız var. Bu bizim için sürpriz olmadı" dedi.

İran ile müzakerelere İsrail ve ABD'deki Cumhuriyetçi senatörlerin karşı çıktığı biliniyor.

Rus siber güvenlik şirketi Kaspersky'nin, İran ile nükleer müzakerelerin yapıldığı otelleri hedef alan siber casusluk saldırılarını ortaya çıkardığı bildirilmişti.İlgili Konular » Almanya | Siber saldırı | Avusturya |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar