Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 00:23, 07 June 2016 Tuesday

Hizbullah etkisindeki Lübnan Ordusundan Sünnilere İşkence

Hizbullah etkisindeki Lübnan Ordusundan Sünnilere İşkence

İran, Irak ve Suriye'nin uzun yılar süren ortak politikaları ve destekleri ile Şii'lerin nüfus oran Sünnilerden az olmasına rağmen Lübnan'da yönetimi gölge iktidar olarak kontrol eden Hizbullah'ın politik tutumları Lübnan Ordusunu da etkiliyor. Hizbullah devlet içinde devlet olarak hareket ediyor ve Sünni'lere Esed rejiminin politikalarına benzer uygulamalarda bulunuyor.


  • Paylaş

Haber Merkezi/incanews

İran, Irak ve Suriye'nin uzun yılar süren ortak politikaları ve destekleri ile Şii'lerin nüfus oran Sünnilerden az olmasına rağmen Lübnan'da yönetimi gölge iktidar olarak kontrol eden Hizbullah'ın politik tutumları Lübnan Ordusunu da etkiliyor. Hizbullah devlet içinde devlet olarak hareket ediyor ve Sünni'lere Esed rejiminin politikalarına benzer uygulamalarda bulunuyor. Ülkede son 10 yılda Sünni halkın neredeyse tüm örgütlenme çabaları Hizbullah ve örgütün kontrol ettiği ordu tarafından hedef alındı. Bilindiği gibi 2006 yılında Hizbullah ülkedeki Hristiyanlarla ittifak kurarak Nehrul Barid Mülteci kampına konuşlanmış olan Sünni Fethul İslam savaşçılarına karşı savaşmış, ABD de bu operasyona silah ile destek vermişti. 

Ancak son bir kaç yılda Suriye direnişi ile beraber Lübnan Sünni'lerinin giderek güçlendikleri,  binlerce kayıp veren Hizbullah'ın ise ciddi oranda zayıfladığı görülüyor. Hizbullah umutsuzca ülkedeki Sünni kesimi hedef almaya devam ederek tepkileri üzerine daha şiddetli şekilde çekiyor. İşte Hizbullah'ın sızdığı ve yönlendirdiği Lübnan askerlerinin Sünni bir sivile muamelelerini gösteren ve skandala neden olan görüntüler.
  • Paylaş

En Çok Okunanlar