Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
Güncelleme: 00:01, 06 July 2016 Wednesday

Amerika ve Husiler anlaştı. ABD ile İran bir kez daha aynı safta / Özel haber

Amerika ve Husiler anlaştı. ABD ile İran bir kez daha aynı safta / Özel haber

Kuveyt'li Profesör Abdullah En Nefisi, çok önemli bir açıklama yaptı.


  • Paylaş

incanews / Haber Merkezi

Kuveytli ünlü siyasi düşünür profesör Abdullah En Nefisi, Amerika ile silahlı Husi çetelerinin arasında gerçekleşen, ana başlığı  “Husilerin Yemen'de istikrarı ve El Kaide'ye karşı savaşı” olan  tehlikeli bir  anlaşmayı ortaya koydu .

Profesör Nefisi anlaşmanın (BM) tarafından Yemen’e gönderilen Cemal bin Ömer’in gözetiminde gerçekleştiğini ve birçok maddeler barındırdığını söyledi.

Bu maddelerden en önemli olanları:

1)Arap Yarımadası'nda, El Kaide'ye karşı savaşmalarına karşılık, Yemen hükümetinin Husilere devredilmesi.

2)Amerika’nın "Drone" uçaklarıyla havadan Husi'lere destek sağlaması.

3)Husilerin El Kaide'yi 2 sene içerisinde yok etmelerine karşılık, Amerika Birleşik Devletleri'nin savaşa maddi kaynak sağlaması, Savaşçıların maaşlarının karşılanması ve ölen savaşçıların ailelerinin bakımlarının üstlenmesine bağlı kalacağı..…..

4)Husiler bu anlaşmanın gizli kalmasını şart koştular.

Profesör Nefisi kendi twitter hesabında son olarak: "Amerika ve Husiler  arasında yapılan bu anlaşmanın Ortadoğu’da, daha önceden de belirttiğimiz gibi Amerika ve İran arasında gerçekleşen anlaşmaların bir devamı olduğunu görmekteyiz." dedi.

Yemen'de şiiliğin bir kolu olan Husiler, İran tarafından siyasi ve ekonomik olarak destekleniyorlar. Son aylarda Yemen El Kadiesi ile Husiler arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Yemen El Kaidesi tarafından dün düzenlenen canlı bomba eyleminde 70'ten fazla Husi öldürüldü. El Kaide'ye karşı İran ve Amerika bir kez daha Yemen'de aynı saflarda ortak düşmana karşı savaşıyorlar.

Son günlerde İran ve Amerika Lübnan'da da aynı saflarda yer alıyorlar. Nusret Cephesi'ne karşı savaşan Hizbullah güdümündeki Lübnan Ordusu, hem ABD'den hem de İran'dan askeri yardım ve para yardımı alıyor.

Abdullah En Nefisi'nin bazı videoları:

 İlgili Konular » yemen | el kaide | Husi | Abdullah en Nefisi |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar