Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
12:38, 28 November 2016 Monday

Esed Rejimi Halep'te kritik bölgeyi ele geçirdi

Esed Rejimi Halep'te kritik bölgeyi ele geçirdi

Suriye iç savaşında muhaliflerin kontrolü altındaki Doğu Halep'te Rejimin ilerleyişi sürüyor. Bölge kaynaklarına göre, muhaliflerin elinde bulunan ve stratejik bir noktada yer alan Cabal Badro ve Hanano bölgelerinin Esad rejimine geçmesi savaşın seyrini muhalifler aleyhine değiştirebilir. 100 binlerce sivil büyük tehdit altında.


  • Paylaş

Rejim milisleri Halep'in doğusuna doğru ilerlerken, 270 bin sivilin yaşadığı bölgede güvenli bölge arayışı da sürüyor.

 

Muhalif gruplara ait kaynaklar, Cabal Badro'nun düşmesinden saatler önce, komşu ilçe Hanano'nun da hükümet güçlerinin eline geçtiğini açıklamıştı.

Hanano, Halep'te muhaliflerin ele geçirdiği ilk yerleşim bölgesi olarak biliniyor.

Esed rejimi, 2012'de muhaliflerin kontrolüne giren Hanano'yu Cumartesi günü geri almış olması, rejim milislerinin saldırılarının başladığından beri bölgede muhaliflerin en büyük kaybı olarak görülüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rejimin başlattığı  saldırılarda, enaz  27 çocuğun aralarında olduğu 219 sivilin öldüğünü belirtiyor.

Bazı yorumlara göre, muhaliflerin Cabal Badro ve Hanano bölgelerini kaybetmesiyle birlikte 2017'ye kadar Doğu Halep'in tamamının Esad rejiminin eline geçebilir. Bu da 100 binlerce sivilin büyük tehditle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

 İlgili Konular » halep | Halep kuşatması |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar