Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:24, 27 October 2016 Thursday

Haşdi Şabi Musul’un güneyine takviye yapıyor

Haşdi Şabi Musul’un güneyine takviye yapıyor

Mezhepçi Şii Haşdi Şabi örgütü Telafer’e saldırmak için Musul’un güneyine takviye yapıyor


  • Paylaş

Irak’taki Şii milis gücü Haşdi Şabi’nin, Telafer’i işgal etme operasyonuna katılmak amacıyla, Musul’un güneyine takviye birlikler gönderdiği iddia edildi.

Güvenlik gerekçesiyle adını açıklamak istemeyen bir emniyet yetkilisinden alınan bilgiye göre, Haşdi Şabi içinde yer alan Bedir ve Asaib Ehlilhak örgütlerine bağlı milisler, Telafer operasyonuna katılmak için iki günden bu yana kentin güneyine konuşlanıyor.

Yetkili, söz konusu milislerin, Telafer ilçesini ele geçirip “Şii Hilali’ni” tamamlama amacı taşıdığını öne sürerek, bu çerçevede 92. Tugay ve federal polislerin arasına sızdığını söyledi.

Haşdi Şabi’ye bağlı gruplardan Asaib Ehlilhak örgütü dün yaptığı açıklamada “Telafer ilçesini IŞİD’den kurtarma operasyonu görevinin kendilerine verildiğini” iddia etmişti.

İran’la ilişkileri bilinen milis gruplara bağlı militanların Bağdat, Tikrit ve Diyala’da Sünni bölgelerinde sivilleri kaçırma ve katletme girişimlerinin yanı sıra kurtarılan bölgelere halkın dönmemesi için tehditte bulundukları biliniyor. Asaib Ehlilhak örgütünün, bu mezhepçi ve intikamcı yaklaşımından dolayı Musul operasyonuna katılmasından endişe ediliyor.

Milis güce bağlı Asaib Ehlilhak örgütü lideri Kays Hazali’nin bir süre önce yaptığı açıklamada, Musul operasyonunun oradaki Sünnileri kastederek Hazreti Hüseyin’in “düşmanlarından” intikam alma operasyonu olduğunu söylemesi, örgütün “Sünni sivillere” karşı intikam dolu duygular taşıdığını göstermesi şeklinde yorumlanmıştı.

Kaynak: ummetislam.orgİlgili Konular » telafer | Haşdi Şabi |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar