Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:26, 06 October 2016 Thursday

ABD, PYD'nin Federasyonuna Karşıymış

ABD, PYD'nin Federasyonuna Karşıymış

ABD, PYD'nin Suriye'de federasyon kurma fikrine karşı olduğunu açıkladı


  • Paylaş

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin ülkenin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde federasyon kurmak istemesini desteklemediklerini, Suriye’nin bütünlüğünün korunmasından yana olduklarını söyledi.

Toner, günlük basın toplantısında PYD’nin Suriye’de tek taraflı federasyon kurulmasına ilişkin bu haftasonu düzenlemeyi planladığı konferansa ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toner, Suriye’nin geleceğine Suriye halkı tarafından karar verilmesi gerektiğini belirterek, ülkenin toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini vurguladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 2254 no'lu kararı gereğince Suriye’nin geleceğine ilişkin kararların Suriye halkı tarafından alınmasını desteklediklerini söyleyen Toner şunları kaydetti:

“BMGK’nın bu kararı Cenevre Bildirisine bağlı olarak Suriye’nin geleceğinin Suriye halkı tarafından tayin edilmesini öngörüyor. Daha açık bir şekilde anlatmak gerekirse, biz Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunmasını ve Suriye’de bütün grupları kapsayan demokratik bir yapının sağlanmasını destekliyoruz.”

Suriye’deki bütün tarafların BM kararları bağlamında birlikte çalışması gerektiğini kaydeden Toner, “Herhangi bir grubun kalkıp kendi sınırlarını ve sistemini fiili bir durum yaratarak sağlamasını istemiyoruz” dedi.

 İlgili Konular » ABD | PKK | PYD | pyd federasyonu |

  • Paylaş

En Çok Okunanlar