Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
11:03, 30 September 2016 Friday

'Savaş suçluları için saklanacak yer olmayacak'

'Savaş suçluları için saklanacak yer olmayacak'

BM Acil Durumlar Koordinatörü O'Brien, Suriye'de tüm delillerin toplanmakta olduğunu belirterek, bugün olmasa bile bir gün bu suçları işleyenlerin hesap vereceğini söyledi.


  • Paylaş

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Durumlar Koordinatörü Stephen O'Brien, Suriye'de tüm delillerin toplanmakta olduğunu belirterek, bugün olmasa bile bir gün bu suçları işleyenlerin hesap vereceğini söyledi.

O'Brien, BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen "Suriye'de insani durum" başlıklı toplantıya videokonferans yöntemiyle katılarak yaptığı konuşmada, Halep'in doğusu ve Suriye genelinde yaşanan insani trajediye ilişkin bilgi verdi.

O'Brien, 22 Eylül'den bu yana Halep'e düzenlenen saldırılar sonucu 100'den fazlası çocuk 320 sivilin öldüğünü, 765'inin yaralandığını söyledi.

Kuşatma altında yaşayan Suriyelilerin sayısının 586 bin 200'den 861 bin 200'e yükseldiğini dile getiren O'Brien, sadece Halep'in doğusunda 100 binden fazla çocuğun mahsur kaldığını ifade etti.

"Acil yardım ekipleri her gün enkaz altından çocuk bedeni çıkarıyor." ifadesini kullanan O'Brien, bu kabusa son verilmesi gerektiğini vurguladı.

Birilerinin siyasi ve askeri çıkarlarını korumak için gösteri yapmanın çok acı sonuçları olduğu uyarısı yapan O'Brien, "Önlenebilecek ölümler için harekete geçmemek bu Konsey'i tarihin yanlış tarafına atar." dedi.

BM Güvenlik Konseyi'nin eylemsizliği nedeniyle Suriyelilerin hastalıklar, ölümler ve mahrumiyetlerle baş başa kaldığını anlatan O'Brien, "Suriye'deki durum insani bir utançtır. Tüm deliller ve tanıkların ifadeleri kaydediliyor. Bu savaş suçlarını hissiz ve alaycı bir şekilde işleyenler için bugün olmasa bile bir gün saklanacak yer olmayacak." dedi.

Bu hesabın sorulmasının BM'nin sorumluluğu olduğunu hatırlatan O'Brien, bu suçları işleyen bir ya da daha fazla ülkenin liderleri ve emirleri veren yetkililerinin yargı önüne çıkarılmasının BM'nin ödevi olduğunu kaydetti.

Halep'te sağlık sisteminin tamamen çökme noktasına geldiğini de dile getiren O'Brien, acil servislerin işlemez durumda olduğunu, 3'ü çocuk dört kişinin sadece solunum cihazı olmadığı için hayatını kaybettiğini belirtti.

"Suriye kanıyor. Halk ölüyor. Hepimiz halkın yardım çığlıklarını duyuyoruz." diyen O'Brien, BMGK'nın sorumluları belirlemesini ve savaş suçlarını tolere etmeyi bırakmasını istedi.

 
  • Paylaş

En Çok Okunanlar