Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
12:43, 23 September 2016 Friday

Almanya’da Suriye’li çocuk sığınmacı bombalı saldırı planlıyor iddaası ile gözaltına alındı

Almanya’da Suriye’li çocuk sığınmacı bombalı saldırı planlıyor iddaası ile gözaltına alındı

Köln polisi hafta içi göz altına alınan Suriye'li çocuk sığınmacı hakkında 'İnternet üzerinden yönlendirilerek bombalı saldırı planladığı' açıklamasını yaptı.


  • Paylaş

İncanews / Haber Masası

Köln Emniyet Müdürlüğü yetkilileri konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Köln Emniyet Müdürlüğü yetkilisi Klaus-Peter Becker, Köln'de şüpheli bulunarak gözaltına alınan 16 yaşındaki Suriyeli sığınmacının internet üzerinden yaptığı yazışmalarda, gayet net bir biçimde bombalı saldırı düzenlemeye hazır olduğu yönünde ifadelere yer verdiğini, zanlının internet üzerinden yazıştığı kişinin yurtdışında olduğunu ve bu kişiden bomba yapımına yönelik talimatlar aldığını söyledi.

Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies ise 16 yaşındaki zanlının bomba yapımında gerekli olan malzemeleri temin ettiğine yönelik bir kanıt olmadığını belirtti. Zanlının nereye saldırı düzenleyeceğine yönelik de bir bilgi olmadığı kaydedildi.

Ağır silahlı özel komando polisi (SEK) tarafından salı günü Köln'de sığınmacıların kaldığı bir spor salonunda gözaltına alınan 16 yaşındaki çocuğun, Alman basınında yer alan haberlerde radikal İslamcı çevrelerle ilişki içinde olduğu belirtiliyor.

Söz konusu haberlere göre Köln Emniyeti ve Köln Savcılığı, zanlının cep telefonunda yurt dışında yaşayan ve gençleri IŞİD'e kazandırmak isteyen örgütle bağlantılı bir kişiye ait iletişim bilgilerine rastlandığını açıkladı.

Polisin zanlıyı gözaltına almak için düzenlediği operasyon sırasında üç sığınmacı hafif yaralanmıştı.
  • Paylaş

En Çok Okunanlar