Inca News Haber Portalı

Inca News Haber Portalı Inca News Haber Portalı

Son Dakika
10:31, 10 September 2016 Saturday

'Avrupa PKK'yı terörist kabul ediyor'

'Avrupa PKK'yı terörist kabul ediyor'

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini, "Sadece AB'de değil üyelerimizin hepsinde PKK’yı terörist örgüt olarak kabul ediyoruz ve son zamanlarda PKK’ya karşı önemli önlemler alınıyor." dedi.


  • Paylaş

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Çok önemli zorluklarla karşı karşıyayız ama arkasından gidebileceğimiz özel çıkar alanlarımız da var. Bu nedenle vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve özellikle de Suriyeli sığınmacıları evine alması ve çocukların eğitimine önem vermesi konusunda Türkiye'ye verdiğimiz destek ve yapıcı çalışmalarımız sürecek." dedi.

Ankara Palas'ta yapılan Türkiye-AB Üst Düzey Siyasi Diyalog Toplantısı'nın ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Mogherini, Türkiye'nin AB adayı bir ülke olması nedeniyle kendileri için bu üst düzey diyaloğun ve tüm konularda açık, samimi, saygılı bir şekilde görüşebilmenin çok önemli olduğunu dile getirdi.

15 Temmuz'da yaşanan darbe girişimi nedeniyle Türk halkına ve Türk kurumlarına başsağlığı ve iş birliği duygularını ifade eden Mogherini, muhalefetteki partilerin bile demokrasiyi geliştirmek adına darbenin karşısında durmasını saygıyla karşıladıklarını belirtti.

Olayın yaşandığı ilk anlarda demokratik duruşa karşı yapılan bu saldırıya karşı olduklarını ifade ettiğini hatırlatan Mogherini, "Bütün kurumlarda gerçekleşen bu kalkışmayı mümkün olan en yüksek sesle kınadık." diye konuştu.

Demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğüne tam bir bağlılığın nasıl savunabileceği konusunda çok kapsamlı tartışmalar gerçekleştirdiklerini anlatan Mogherini, yanı sıra Avrupa Konseyi ile yapılabilecek iş birliği konusunu da ele aldıklarını söyledi.

'Üyelerimizin hep PKK'yı terörist örgüt olarak kabul ediyor'

Bugünkü toplantının çok pozitif bir ana mesajı olduğunu söyleyen Mogherini, şöyle devam etti:

"Bütün işbirliği alanlarımızda diyalog ve ortak çalışmayı taahhüt ediyoruz. İkili ilişkilerimiz, dış politikamız ve bölgesel işbirliği alanlarında yapacağımız çok şey var. Yapıcı, ileriye dönük, ortak zorluklara ve çıkarlara yoğunlaşarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Çok önemli zorluklarla karşı karşıyayız ama arkasından gidebileceğimiz özel çıkar alanlarımız da var. Bu nedenle vize serbestisi, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve özellikle de Suriyeli sığınmacıları evine alması ve çocukların eğitimine önem vermesi konusunda Türkiye'ye verdiğimiz destek ve yapıcı çalışmalarımız sürecek.

Kürt meselesi de konuştuğumuz konulardan bir tanesiydi. Biz sadece AB'de değil üyelerimizin hepsinde PKK’yı terörist örgüt olarak kabul ediyoruz ve son zamanlarda PKK’ya karşı önemli önlemler alınıyor. Tüm terörist saldırılar ve şiddet durdurulmalı, silahlar bırakılmalı, demokratik bir süreç başlamalı."
  • Paylaş

En Çok Okunanlar